Повернутися на головну
Русский  Українська   
Відео                         Безпека                      Здоров'я                     Контакти
 

Безпека руху на велосипеді по автодорогах (частина 1)


Днями ми з товаришем провели 70-ти кілометрове тренування по пагорбах міста, маршрут якої пролягав через центральні вулиці. Під час поїздки декілька разів виникали складні ситуації на дорозі, які мене і надоумили на написання цієї статті. Нижче я перерахую все те, що повинен мати велосипедист на дорозі, для того, щоб звести до мінімуму ризик ДТП і забезпечити власну безпеку руху в міському транспортному потоці. Отже, почнемо.

Клоун на дорозі

1. Велосипедний шолом і, по можливості, спеціальний велосипедний одяг.

Шолом виконує декілька функцій. Окрім очевидної захисної функції, шолом ще і робить вас більше "авторитетно-шанованими" на дорозі. Автомобілісти абсолютно по різному відносяться до велосипедиста в шоломі і без. Коли ви в шоломі, ваші маневри на дорозі сприймаються спокійно і адекватно, а ось коли по дорозі котить велосипедист без шолома, то будь-який його маневр розглядається як черговий "вибрик малолітки-самовбивці", що дратує водія. Відповідно і емоційний стан водія різниться.

Хтось стане втричі обережніший, обганяючи вас, а хтось спеціально притре до бровки, щоб навчити розуму. Їздить в шоломі.

Велосипедний одяг. Крім того, що ви в ньому стаєте красивішим, ніж ви є насправді, одяг ще і робить вас набагато помітнішими на дорозі, що, погодьтеся дуже важливо.

Ще однією властивістю велосипедного одягу, є те, що він покращує вашу аеродинаміку і вам легше на окремих ділянках дороги набирати і утримувати швидкість транспортного потоку. Це важливо на деяких складних перехрестях і розвилках доріг.

Якщо ви їздите у велошортах, то можна не турбуватися про те, що в найвідповідальніший момент посередині складного підйому або обгону у вас раптом зажує штанину в ланцюг (в той час, як ззаду вам несамовито сигналитиме маршрутка, а ліворуч притискатиме до бровки вантажівка).

2. Справний велосипед.

Під справним велосипедом слід розуміти чітку, швидку і ефективну роботу гальм, перемикачів передач, усього іншого, а також відсутність частин, які могли б заблокувати роботу коліс або зачепитися за яку-небудь перешкоду. Як приклад, можна привести погано прикручену підніжку або крило (з власного досвіду: особисто бачив, як таке крило, заблокувавши колесо, стало причиною падіння і перелому носа у починаючого велосипедиста).

Сильний велосипедист

Нормальна робота усіх вузлів велосипеда дозволяє вам зосередитися на дорожній обстановці, а не на зламаних перемикачах передач або непрацюючих гальмах. А від цього може залежати ваше життя. Крім того, знову ж таки, справне перемикання передач дозволить вам в найважливіші і складніші моменти (обгін, перестроювання) без проблем набирати і утримувати швидкість транспортного потоку.

3. Хороша фізична підготовка.

Під хорошою фізичною підготовкою мається на увазі високий рівень витривалості і сили велосипедиста, а також його гнучкість. Поясню, як це впливає на безпеку руху на велосипеді по автодорозі.

Витривалість і сила велосипедиста - є основними чинниками, що впливають на його швидкість. Як вже говорилося, на певних ділянках траси велосипедистові необхідно короткочасно розвивати швидкість, співвідношувану із швидкістю транспортного потоку (на складних перехрестях або розвилках). Крім того, сильні руки дозволяють на високій швидкості відносно безпечно показувати лівий або правий поворот.

Адже якщо дорога нерівна, у вас повинно вистачити сили, щоб утримувати кермо однією рукою, піднявши іншу для вказівки напряму свого руху.

Що стосується гнучкості, то тут, мабуть, має значення тільки здатність крутити головою. Ви повинні моніторити дорожню ситуацію навколо себе на 360 градусів.

Чим частіше ви кидаєте погляд назад, тим краще. До речі, з цього витікає наступна вимога - мати хороший зір. Але про це - у продовженні статті.

Далі буде...