Повернутися на головну
Русский  Українська   
Відео                         Безпека                      Здоров'я                     Контакти
 

Змащення велосипеда


Велосипед є механізмом, який потребує регулярного чищення і змащення. Ця аксіома знайома усім, хто хоч трохи розбирається в механіці.

Змащення велосипеда. Вузли та механізми.

Змащення велосипеда потрібне для того, щоб зберегти від передчасної деформації і руйнування частини вузлів і механізмів велосипеда, що труться один об одного. Але, це не єдине його призначення. У сучасному велосипеді спеціальні мастила застосовуються в якості демпфуючої рідини у велосипедних вилках і задніх амортизаторах. Також існують мастила для різьбових з'єднань (для забезпечення їх нормального функціонування).

Які частини велосипеда потребують змащення?

Спершу відмітимо ті частини, змащення яких цілком доступне самому велосипедисту:

Ланцюг велосипеда (читайте нашу статтю «Велосипедний ланцюг. Чищення і змащення.»).
      Осі рухливих частин гальмівних ручок.
      Осі рухливих частин заднього і переднього перемикачів передач (у т.ч. ролики).
      Осі рухливих частин гальм.
      Троси, що передають зусилля на перемикачі передач і гальма.
      Вісь маятника заднього амортизатора (якщо, звичайно, ваш велосипед ним оснащений).

Слід сказати, що при проведенні змащення велосипеда, багато велолюбителів-початківців нехтують змащенням системи перемикання передач і гальм. А даремно. Змащені перемикачі швидкостей, гальмівні ручки і троси працюють набагато плавніше, тихіше і легше за незмащені (як правильно змащувати гальмівну систему і перемикачі передач читайте в нашій статті «Обслуговування велосипеда»).

Багато вузлів і механізмів велосипеда вимагають для свого розбирання і складання наявності спеціального велосипедного інструмента, а отже, їх змащення може бути кваліфіковано виконано тільки у веломайстерні. Ось ці вузли:

Втулки коліс.
      Педалі.
      Каретка велосипеда (якщо вона у вас розбірна).
      Рульова колонка велосипеда.

Також в майстернях робиться заміна масла в масляних вилках і амортизаторах велосипеда.

Періодичність змащення вузлів велосипеда вказана в інструкції до них і залежить від кілометражу і, іноді, від умов експлуатації.

Мастила для велосипеда

Існує дві основні групи мастил для велосипеда: рідкі мастила і густі (консистентні).

Рідке мастило має декілька переваг перед консистентним:

1. Рідке мастило дозволяє використовувати для свого нанесення шприц або аерозоль. У першому випадку це дає точність нанесення, а у другому - зручність використання.
      2. Легкість видалення мастила. Ця властивість особливо цінна для велосипедного ланцюга - вузла, який піддається швидкому забрудненню і вимагає частого чищення і змащення.
      3. Висока гігроскопічність. Інакше кажучи, рідке мастило легко проникає в щілини і інші важкодоступні місця велосипеда.

На жаль, рідкі мастила наскільки швидко наносяться наскільки і вимиваються. Крім того, більшість з них замерзають при зниженні температури. Тобто у функціонально важливих вузлах велосипеда (наприклад, у втулках коліс) актуальнішим буде густе мастило для велосипеда.

Густе мастило для велосипеда:

1. Працює в широкому діапазоні температур без зміни своїх властивостей.
      2. Набагато довговічніше.
      3. Має високий рівень адгезії (зчеплення з робочою поверхнею).

Існує декілька різновидів густих велосипедних мастил (літієві, графітові і кальцієві), що відрізняються своїми властивостями. Ми не зупинятимемося на їх детальному описі, оскільки його ви можете вивчити в інструкції до мастила.

Комбіновані велосипедні мастила

Окремо хотілося б згадати такий тип мастил для велосипедних ланцюгів як комбіновані. Принцип їх дії наступний: мастильна основа (найчастіше - тефлон) розбавлена летким розчинником і мастило в аерозольному балончику зберігає свою плинність. Після нанесення такого мастила на ланцюг розчинник випаровується, а густе масло або тефлон залишається усередині ланок ланцюга забезпечуючи їх нормальну роботу.

Ціна на такі комбіновані мастила для ланцюга в два рази вища, ніж на звичайні, але і ресурс їх роботи складає не 80-100 кілометрів по сухій погоді, а 150-300 кілометрів.

Пам'ятайте, що грамотне змащення велосипеда запорука його надійності і довговічності.