Повернутися на головну
Русский  Українська   
Відео                         Безпека                      Здоров'я                     Контакти
 

Велосипед без переднього перемикача. Новий тренд?


Ну що, шановні добродії, схоже, ми з вами є свідками зародження чергового тренда в маунтінбайкінгу. Нам вже довелося спостерігати експансію найнерів, за ними прийшли велосипеди з колесами 27,5 дюймів, а тепер ось імениті виробники велокомпонентів всерйоз пропонують нам відмовитися від переднього перемикача швидкостей. Тобто взагалі відмовитися. Зовсім.

Касета SRAM X01Eagle

Звучить несподівано, але це тільки на перший погляд. Реально, вже зараз середньої зірки спереду на МТБ вистачає практично на всі випадки життя, чим і користуються деякі «умільці», що намагаються вдосконалити свій байк. Це стало можливим завдяки появі десяти- і одінадцатишвидкістних касет (блок задніх зірок), які надають досить широкий діапазон передавальних співвідношень. І ось, зроблений черговий крок: SRAM представила нові продукти з дванадцатишвидкістними касетами: XX1 і X01Eagle з розрахунком 10-50, тобто найменша зірка касети містить 10 зубів, найбільша - 50. У цих системах весь необхідний діапазон передач обслуговується тільки заднім перемикачем. Спереду залишається лише одна зірка з кількістю зубів від 30 до 38, на вибір байкера. Зрозуміло, передній перемикач відсутній за непотрібністю.

На мою думку, це дуже цікаве рішення, яке заслуговує на увагу публіки. Відсутність переднього перемикача швидкостей відчутно знижує вагу велосипеда, підвищує надійність перемикання і скорочує час обслуговування та налагодження велосипеда.

На підтвердження своїх слів я хотів би трохи розповісти про велосипед, власник якого в гонитві за низькою вагою відмовився від переднього перемикача на своєму МТБ, і при цьому, за його словами, не надто втратив у функціональності. Фото байка ви можете побачити нижче.

Гірський велосипед без переднього перемикача передач

Зірка спереду на цьому велосипеді містить 34 зуба. Задня касета традиційна, з розрахунком 11-32 на 9 зірок. Передній перемикач і манетка до нього - відсутні. Велосипед використовується в якості туристичного, як по асфальту, так і по грунтах. Байк цілеспрямовано збирався гранично полегшеним і його вага становить, не повірите, всього 6 550 грамів. Ще раз підкреслю, дев'яти зірок у касеті власнику цілком вистачає, тобто піски, і гори, і грунти - все нормально проїжджається.

До речі, існують і проміжні рішення. Австрійська компанія VYRO Components розробила незвичайні шатуни на дві зірки в яких роль перемикача швидкостей грає велика зірка, розділена на чотири незалежних сегменти. У потрібний момент два сегмента зірки відгинаються всередину і переводять ланцюг на малу зірку. Виглядає все це кілька екзотично, але прикольно. Такий «перемикач» і важить менше і забезпечує більш надійне перемикання, ніж традиційний дерайлер (див. відео нижче).

Як би там не було, якщо подібні системи завоюють довіру велосипедистів, то велосипеди стануть ще легшими і надійнішими, а саме це нам і потрібно. Як то кажуть: «Жити стає все легше, жити стає все веселіше!»

P.S. Першого квітня закордонний велоресурс factoryjackson.com розмістив новину про свіжий патент Shimano, в якому дається опис касети на 14 зірок з розрахунком 10-54. Цікаво, це такий першоквітневий жарт чи дійсно має місце спроба Shimano «переплюнути» нову розробку SRAM?