Веловзуття
Кожен завзятий велосипедист зацікавлений в тому, щоб його ноги працювали максимально ефективно, забезпечуючи довгу і швидку їзду на велосипеді. Однією з необхідних умов такої їзди є грамотний підбір веловзуття.
Відмінні властивості веловзуття
Спершу розберемося, чим велосипедні туфлі або черевики відрізняються від іншого взуття? Передусім, жорсткістю підошви. Це обумовлено тим, що площа педалі значно менша, ніж площа ступні велосипедиста, яка в звичайному взутті злегка прогинається під навантаженням. Жорстка підошва веловзуття дозволяє передавати сто відсотків зусиль м'язів ніг на педалі.
Наступна відмінність - чітка фіксація ноги і відсутність на взутті елементів, які могли б потрапити в ланцюг або в спиці колеса велосипеда. Не дивлячись на те, що в деяких моделях веловзуття використовуються шнурки, вони надійно фіксуються спеціальними фіксаторами. Окрім шнурків у велосипедному взутті також застосовуються липучки, баклі і системи стягування на тросах.
Велосипедне взуття для шосейного велоспорту виготовляється з гранично легких матеріалів, оскільки навіть 20 грамів зайвої ваги у велотуфлях можуть грати чималу роль. Для зниження ваги веловзуття при виробництві підошов багатьох туфлей використовується високотехнологічний пластик або карбон.
І, нарешті, найважливіша відмінність. Велика частина веловзуття є «контактною». Це означає, що ступні велосипедиста жорстко пристібаються до педалей велосипеду спеціальними шпильками, розташованими на підошві взуття.
Застосування контактного веловзуття, дозволяє збільшити ефективність педалювання велосипедиста майже на 30 відсотків, в порівнянні із звичайними «топталками». Зрозуміло, такий приріст потужності можливий тільки при правильній круговій техніці педалювання.
Застосування велосипедного взуття
Усе велосипедне взуття умовно можна розділити на три великі групи: неконтактне взуття широкого профілю, контактне MTB-взуття і велотуфлі для шосейників.
Неконтактне взуття широкого профілю є звичайними черевиками або сандалями із жорсткою підошвою і пристосуваннями для фіксації шнурків. Підходить для тих, хто використовує звичайні педалі «топталки».
Контактне MTB-взуття має ті ж характеристики, але на підошві такого веловзуття передбачені спеціальні отвори для кріплення шпильок під контактні педалі. Подібне взуття може використовуватися як для їзди на велосипеді (зі встановленими шипами), так і для піших прогулянок. Є найбільш універсальним вибором для більшості велосипедистів-непрофесіоналів.
Велотуфлі для шосейників є високотехнологічним виробом із застосуванням карбону і інших сучасних матеріалів. Мають вкрай низьку вагу, відмінну вентиляцію і аеродинаміку. Абсолютно не підходять під піші прогулянки, але сильно підвищують ефективність педалювання на велосипеді.
У світі найбільш популярним є веловзуття таких виробників як: Shimano, Adidas, Mavic, Scott, Sidi, Specialized і Exustar.
|