Правильна посадка на велосипеді
Правильна посадка на велосипеді залежить від тих цілей, які ви переслідуєте, катаючись на ньому. Хтось катається для того, щоб скинути напругу робочого дня, у когось навпаки надто багато вільного часу, комусь не дають спокою лаври переможців «Дубків» і «Тур де Франс», а деякі просто бажають виділитися із сірого натовпу. Одні використовують велосипед як безкоштовний засіб пересування, а інші бачать в ньому виключно спортивний снаряд, і у них у всіх посадка на велосипеді різна.
Якщо розглядати чисто технічні моменти посадки на велосипеді, то посадка залежить від висоти сідла по вертикалі, положення сідла по горизонталі, нахилу сідла і висоти керма. Взагалі-то цій темі присвячена безліч спеціалізованих статей, в яких розбираються по гвинтиках різні аспекти тієї або іншої посадки велосипедиста, але наша мета не ускладнити вибір посадки, а спростити його.
Отже, основних видів посадки на велосипеді всього три. Коротко розберемо кожну з них.
Прогулянкова посадка на велосипеді
Прогулянкова, або, як її ще називають досвідчені велосипедисти, - "унітазна" посадка. Сідло, при такій посадці, встановлене значно нижче за кермо. Відповідно, спина велосипедиста практично перпендикулярна землі. З цієї посадки починають їздити майже усі, що і недивно. Адже сидіти прямо дуже зручно. При такій висоті сідла м'язи спини і рук практично не напружуються, та і оглядати місцевість досить легко.
Проблема в тому, що така прогулянкова посадка на велосипеді зручна тільки для катання в найближчому парку, а ось для їзди на більш пристойну відстань вже не підходить, оскільки вона не дозволяє вашим ногам працювати в повну силу і вони швидко стомлюються.
Скажу вам по секрету, що велосипедисти із стажем по такій посадці відразу безпомилково впізнають новачків. Більше того, деякі, їх навіть за "справжніх" велосипедистів не рахують. Але, на мою думку, справжнім велосипедистом треба вважати будь-кого, у кого вистачило мужності встати з м'якого дивана, купити велосипед і хоч іноді виїжджати на дорогу, а неправильна або правильна посадка у нього - справа десята.
Гоночна посадка на велосипеді
Під гоночною посадкою слід розуміти таку посадку на велосипеді, коли спина велосипедиста, а точніше - вже гонщика, не перпендикулярна, а паралельна землі.
Відповідно, сідло значно вище керма, а саме кермо опущене низько. У цьому положенні м'язи ніг працюють найефективніше, віддаючи максимальну потужність досить тривалий час. Зазвичай так їздять "шосеры", велосипедисти на шосейних велосипедах. Найчастіше це вже спортсмени-любителі або професіонали. Треба сказати, що для тривалої їзди в такому ось "паралельному" положенні потрібна гнучкість спини і тренованість м'язів, оскільки при такій висоті сідла значна частина ваги тіла підтримується руками гонщика.
Крім того, від правильної посадки залежить здоров'я колінних і, в деякій мірі, тазостегнових суглобів спортмена.
Туристична посадка на велосипеді
Цей вид посадки на велосипеді є деяким комромісом між зручністю прогулянкової посадки і ефективністю спортивної. Ну і, відповідно, вона найбільш поширена. При туристичній посадці спіна велосипедиста знаходиться до землі під кутом близько 45 градусів. Висота сідла - або врівень або трохи нижче керма. Велика частина ваги тіла доводиться на "п'яту точку", але руки теж несуть певне навантаження.
У віддаленішій перспективі захоплення велосипедом, багатьом велосипедистам доводиться шукати свою "правильну" посадку, регулюючи при цьому не лише висоту сідла, але і його відстань від керма, висоту самого керма, а також, іноді, підбираючи інші розміри шатунів (це те місце, куди кріпляться педалі).
Отже, експерементуйте!
|