Гранд Тур «Вуельта Іспанії»
Велогонка Вуельта Іспанії була організована в 1935 році Клементом Лопесом Доріго, редактором мадридської газети Diario Informaciones. Як і очікувалося, висвітлення гонки журналістами Diario Informaciones дозволило значно підняти тираж і доходи видання.
Маршрут першої Вуельти був прокладений виключно по дорогах Іспанії зі стартом та фінішем у Мадриді. Подібна географія гонки стала традиційною. Лише двічі за всю історію проведення змагання «зачепили» територію інших країн: Португалії (1997), Данії та Бельгії (2009).
Загальна протяжність Вуельти - понад три тисячі кілометрів. Гонка проводиться щорічно в кінці серпня - на початку вересня і розділена на 21 етап, плюс 2 дні відпочинку (всього 23 дні). В середньому довжина кожного етапу складає не менше 150 кілометрів. Враховуючи те, що половина етапів являє собою складні гірські перевали і пагорби, а під час їх проходження найчастіше стоїть сильна спека, стає зрозуміло, чому Вуельта користується загальною повагою, як серед гонщиків, так і серед вболівальників.
Критерії лідерства в Вуельта Іспанії
У Вуельті передбачено кілька критеріїв лідерства гонщиків:
Лідер загального заліку (лідер генеральної класифікації) - під час гонки їде в червоній майці. Визначається шляхом підсумовування часу проходження кожного з етапів.
Лідер спринтерського заліку - під час гонки їде в зеленій майці. Визначається шляхом підсумовування очок, отриманих на проміжних «спринтерських» фінішах.
Лідер гірського заліку («гірський король») - під час гонки їде в білій майці в синій горошок. Визначається шляхом підсумовування очок, отриманих на проміжних «гірських» фінішах.
Лідер комбінованого заліку - під час гонки їде в білій майці. Лідер комбінованого заліку обчислюється за певною формулою, що враховує показники гонщика в загальному, гірському і спринтерському заліках. Найчастіше лідер в генеральній класифікації одночасно володіє червоною і білою майками.
Цікаві факти про Вуельту
З 67 проведених гонок (станом на кінець 2012 року) іспанці виграли 31. Найближчі конкуренти - французи, відстають більш ніж в 3 рази, у них 9 перемог.
Що стосується гонщиків-вихідців з країн пострадянського простору, то похвалитися перемогою на Вуельті можуть тільки Денис Меньшов (дві перемоги) і Олександр Вінокуров (одна перемога).
Час від часу організатори включають в маршрут перегонів подолання перевалу на горі Alto de El Angliru, де існує ділянка підйому з фантастичним градієнтом - 23,5%!
У 1968 році на одному з етапів Вуельти спрацював вибуховий пристрій, який, на щастя, призвів лише до відміни етапу.
Однією з найцікавіших подій за всю історію сучасної Вуельти став 15-ї етап Вуельта Іспанії 2005 року, на якому іспанськими велосипедистами була організована безпрецедентна за своїм нахабством і безцеремонністю акція у відношенні Дениса Меньшова, кандидата на лідерство в генеральній класифікації. У той момент, коли його основний суперник Роберто Ерас пішов в атаку, іспанці з «Liberty Seguros» взяли росіянина в «кільце» і фізично не дозволили розпочати переслідування. У підсумку на етапі Меньшов програв Ерасу 5 хвилин 17 секунд і зайняв друге місце на Вуельті. Однак, через два місяці Роберто Ерас був дискваліфікований за прийом допінгу (позитивний результат дала проба, яка була взята на останньому етапі гонки) і перемога заслужено відійшла Денису.
|