Кардіонавантаження: бережіть серце!
Деякий час назад в Facebook мені попався на очі цікавий текст, в якому автор висловлював думку, ніби дуже скоро багато хто з бігунів переорієнтується з бігу на велосипеди. Пост цей виявився пророцьким. Буквально кілька днів тому я спостерігав таку картину: у веломагазині жінка в біговій екіпіровці спілкувалася з продавцем на тему придбання ровера. За її словами, лікар їй заборонив бігати через проблеми з опорно-руховим апаратом. Воно і зрозуміло: популярність бігу стрімко зростає, але мало хто дає собі лад дізнатися, як правильно бігати, щоб не нашкодити, і лише деякі реально готові отримати консультацію лікаря і пройти медичне обстеження.
Я ж ризикну піти далі у своїх припущеннях. Багато хто з велосипедистів-неофітів, які з головою поринули в інтенсивні тренування без мінімальної теоретичної бази і підготовки, рано чи пізно стануть клієнтами лікарів-кардіологів. Особливо це стосується людей категорії «за сорок».
Панове! Я анітрохи не перебільшую. Наше серце хоч і має величезний «запас ходу», але й воно може не витримати.
Для початку невеличкий лікбез. Серце - м'язовий орган, що забезпечує потік крові по кровоносних судинах. За добу серце дорослої людини перекачує близько 2000 літрів крові. Воно починає битися на 4 тижні після зачаття дитини і закінчує тільки після смерті людини. За 70 років життя серце скорочується приблизно 2,7 мільярда раз.
Грубо кажучи, серце це порожнистий м'яз, який, до речі, здатен скорочуватися без участі головного мозку (саме так!). Головне, щоб цій м'яз мав достатньо кисню, який надходить з кровотоком.
Тепер давайте подивимося, що відбувається з серцем під час тренування:
1. Розганяємося ми, і розганяється наше серце. Пульс десь 130-150 ударів на хвилину (у всіх по-різному). Потік крові збільшується, і цією кров'ю серце починає поступово розтягуватися. Якщо подібне розтягування серця проводити систематично, то воно збільшується в об'ємі і може ефективніше задовольняти зростаючі запити м'язів під час навантажень. Збільшений обсяг серця зберігається досить довго, а у професійних спортсменів - все життя, навіть після припинення тренувань.
2. Тепер прискорюємося. Пульс, припустимо, зріс до 170-180 ударів, для багатьох нетренованих людей середнього віку це практично передмаксимальні значення. Що ж відбувається з серцем? А ось що: серце не встигає повністю розслабитися, як потрібно знову починати новий цикл скорочень. Через деякий час (година-дві-три) порушується постачання киснем вже самого серцевого м'яза і окремі його клітини гинуть. Потім кожна така клітина перероджується в сполучну тканину, а вона погано розтягується і погано проводить електричні сигнали до інших клітин. Серце поступово втрачає свою здатність скорочуватися. Це, можна сказати, перший крок по дорозі до інфаркту.
Звичайно, все що я описав вище, не відбувається миттєво. Адже серце має дійсно унікальну витривалість. Але якщо людина без спеціальної підготовки раптом різко починає інтенсивні і тривалі тренування на високому пульсі, то це всерйоз наближає той час, коли серце скаже «СТОП! Приїхали!»
Я не лікар і не тренер, тому не можу вам надати конкретні цифри коли, скільки і з якою інтенсивністю можна тренуватися, адже тут все дуже індивідуально. Я лише хочу попередити вас, що тривалі фізичні навантаження з високим пульсом вимагають обережного і вдумливого підходу. Погодьтеся, що призове місце в якому-небудь аматорському перегоні жодним чином не варто нашого з вами здоров'я.
P.S. Вкрай рекомендую почитати брошуру Віктора Миколайовича Селуянова «Серце - не машина...» Вона набагато повніше розкриє тему, порушену в цій статті, і дасть вам інформацію, необхідну для розуміння фізіологічних процесів, що відбуваються в організмі під час тренувань.
|